Žijem s cholerikom

Na začiatku vzťahu je vždy všetko ružové. Zaľúbenci žijú na romantickom obláčiku a ak aj príde búrka, nedostatky sa prehliadajú. Na vine sú hormóny, ktoré si robia čo chcú. Po čase sa však vždy ukáže pravá tvár človeka a vy si začnete viacej všímať chyby na svojej polovičke. Veľmi ťažký vie byť život s cholerikom, ktorý sa v sekunde zmení z milujúceho partnera na zúrivca. Cholerika rozoznáte veľmi ťažko. Sú to ľudia ako vy, väčšinou sú pohodoví, priateľskí a vysmiati. Vedia sa však premeniť v okamihu na osobu kričiacu a rozbíjacu veci okolo seba. Tento výbuch veľmi rýchlo prejde a po ňom si cholerici na nič nepamätajú. Preto aj akékoľvek výčitky po hádke nemajú zmysel. Po záchvatoch často dochádza k uzmierovaniu v posteli, ale takýmto spôsobom sa problémy nevyriešia.

hněv

V prípade, že okrem kriku nedochádza k násiliu, dá sa s takýmto človekom prežiť. S cholerikom musíte mať veľa trpezlivosti a byť si istý, že ho naozaj milujete. Aj najväčší cholerik vie svoje emócie ovládnuť, ak má po svojom boku milujúcu partnerku. Musíte zistiť, ktoré okolnosti ho vedia vytočiť a vyhýbať sa im. Zbytočne ho nedráždite vecami, ktoré nemá rád a snažte sa s ním často o jeho probléme rozprávať. Sám si musí uvedomiť, že vy chcete byť jeho oporou, ale aj on musí vedieť vycítiť kedy je už na hrane a snažiť sa svoje emócie potlačiť. Cholerika nemôžete vyliečiť, či zmeniť.

box

So svojou povahou sa narodil a bude s ňou žiť do konca života. Pri výbuchu mu neoponujte, mlčte a povedzte svoj názor až keď záchvat prejde. Ich chovanie je dôsledkom afektu a často nemyslia veci, ktoré povedia vážne. Dokonca si na ne po tom ako sa upokoja ani nepamätajú.
Nikdy sa však nenechajte fyzicky napadnúť. Tu už nejde o cholerika, ale agresora a chovanie takýchto ľudí sa stupňuje. Môže byť pre vás nebezpečné a dostať sa z kola týrania je veľmi ťažké. Odborníka navštívte v prípade, že si neviete s cholerikom poradiť a napriek tomu nechcete rozbiť rodinu. Psychológ mu môže pomôcť pri zvládaní emócií.