Vegetariánom ÁNO alebo NIE?

Poslednou dobou stále viac ľudí dáva prednosť rastlinnej strave. Vzdať sa úplne mäsa a živočíšnych produktov lekári neodporúčajú. Na druhú stranu, ak do svojho klasického jedálnička zaradíte viac vegánskych potravín, telu tým jedine prospejete.
příprava zeleniny
Vegánstvo je priateľské k zdraviu a samozrejme aj k prírode a ku zvieratám. Mnoho ľudí sa pre tento životný štýl rozhodne práve z etických dôvodov. Nesúhlasí s tým, že získavanie živočíšnych potravín je spojené s utrpením zvierat. Mnohí z nich najprv obmedzia spotrebu mäsa, neskôr sa vzdajú aj mlieka a mliečnych výrobkov. Ďalších ženie k vegánstvu túžba zmeniť svoje stravovacie návyky a začať jesť zdravšie, iné k tomu vedú dôvody environmentálne.
 
Pre:
–        Konzumácia potravín bohatých na vlákninu priaznivo pôsobí na činnosť čriev a dochádza k lepšiemu vyprázdňovaniu.

–        Americká štúdia ukázala, že vegetariáni majú o 28 percent nižšie riziko priberania na váhe a lepšie si udržujú stálu hmotnosť.

–        Podľa amerického lekára Seana Dwyera, vegánstvo a vegetariánstvo predstavujú prevenciu rakoviny čriev a konečníka i vysokého cholesterolu. Riziko rakoviny je u vegánov nižšie o 15 percent u vysokého cholesterolu až o 35 percent.

–        Ďalšia štúdia naznačuje, že strava obsahujúca dostatok ovocia, zeleniny, vlákniny a zdravých rastlinných tukov prospieva srdcu a je prevenciou vzostupu krvného tlaku, teda cukrovke a srdcových chorôb.
roztříděná zelenina
–        Vegáni a vegetariáni sú štíhlejší, nemávajú nadváhu a sú viac aktívny. Tým pádom nie sú ich kĺby zaťažované kilami navyše a pravidelným pohybom sú udržiavané v dobrej kondícii.

Proti:
–        Nedostatok vitamínu B12, ktorého zdrojom sú hlavne potraviny živočíšneho pôvodu, môže viesť k vyčerpanosti a celkovej únave. Vegáni si preto musia starostlivo strážiť jeho množstvo.

–        Ak chýbajú v jedálničku bielkoviny, hrozí nielen znížená obranyschopnosť organizmu, ale tiež sa horšie hoja rany a povrchové zranenia.

–        Keďže vegáni nejedia žiadne mliečne výrobky, prijímajú výrazne menej vápnika ako ostatní. Práve vápnik, spoločne s vitamínom K a D, je ale nevyhnutný pre udržanie zdravých a silných kostí. Vápnik však tiež obsahujú orechy a zelenina, ale tento vápnik organizmus horšie spracováva.

–        Rastlinné potraviny sú všeobecne ťažšie stráviteľné a tak môžu nastať problémy s plynatosťou, ale tie môžu nastať aj pri nadmernom množstve vlákniny.

–        Železo, vápnik a zinok sa do organizmu lepšie dostáva zo živočíšnej potravy a ich nedostatok môže spôsobiť chudokrvnosť, únavu, či zhoršenú koncentráciu.