Urbex- základné pravidlá novodobej zábavy

·        Nikdy nevstupujte do opustených budov osamote
Síce vás to takýmto spôsobom môže viac lákať vďaka adrenalínu, ale ak by sa vám niečo stalo, je potrebné mať pri sebe niekoho kto by dokázal poskytnúť pomoc, prípadne ju zavolať. Ak sa však predsa len rozhodnete skúsiť niečo takéto na vlastnú päsť, tak sa aspoň posnažte aby niekto o vašej prítomnosti na danom mieste vedel.

hala
 
·         Overte si bezpečnosť miesta na ktoré sa chystáte
Myslím si, že je jasné, že schátralé a opustené stavby môžu ukrývať veľa nebezpečenstiev. Napríklad ako sú narušená statika alebo rôzny ľudia, (napríklad bezdomovci, veľa z nich ich využívajú ako miesta na prespanie) ktorí nemusia mať z vašej návštevy radosť. Či je vaše vyhliadnuté miesto v poriadku, si môžete overiť napríklad na rôznych urbexových fórach ktorých je v súčasnosti mnoho.

továrna
 
·        Ak niečo nie je v poriadku, radšej lokalitu opustite
Niekedy sa môžu objaviť komplikácie aj napriek tomu, že pred vami na danom mieste nikto nezaregistroval žiadne nebezpečenstvo. Ak zistíte napríklad že niektorá časť budovy vyzerá ako keby mala čoskoro spadnúť alebo vaša návšteva nie je práve vítaná, je lepšie nepokúšať ďalej šťastie a odísť
 
 
 
·         Dávajte si pozor aby ste neporušili zákon
Vstup na niektoré miesta môže byť v rozpore so zákonom. Preto sa vždy prv snažte nejako zistiť či máte vstup povolený (či už na spomínaných fórach alebo iným spôsobom na internete, prípadne od miestnych ľudí). Pokiaľ vstup na miesto povolený nie je, tiež by tam mali byť nejaké upozornenia alebo strážca, či už sa jedná o strážneho psa alebo priamo o ochranku.

místnost
 
·        Chovajte sa vždy rozumne
Aj pokiaľ dodržíte vyššie napísané pravidlá, vždy sa môžete dostať do problémov vďaka nezodpovednému chovaniu. Je iné ak si urobíte len pár fotiek/videí a s kľudom odídete, ako keď sa rozhodnete chovať ako hlupáci a napríklad začať rozbíjať veci alebo robiť hluk. V takom prípade sa môže kľudne stať že na vás niekto z okoloidúcich zavolá políciu alebo prídete k úrazu.