Využitie citrónov v starostlivosti o domov


1. Pomôžu vyčistiť mikrovlnnú rúru.
Zahrejte šálku vody s nakrájaným citrónom na vysokej teplote v mikrovlnke, kým jej okienko nie je zaparené. Nechajte v mikrovlnke šálku s citrónom ešte aspoň 15 minút pred tým, ako otvoríte dvierka a ľahko potom vyčistite všetku špinu a mastnotu.

citron

2. Zničia zápach.
Či vám zapácha chladnička alebo drez, citrónová šťavy bude tieto zápachy neutralizovať. Stačí len vyliať do odtoku citrónovú šťavu alebo dať rozkrojený citrón do chladničky.

3. Odstránia škvrny z bielizne.
Tento tip je bezpečný aj pre jemné tkaniny: Ošetrujte škvrnu s citrónovou šťavou a soľou. Nechajte zmes na nej aspoň pol hodinu, potom opláchnite octom a teplou vodou.

4. Odstránia škvrny z dosky na krájanie.
Prejdite polkou citróna po doske na krájanie, aby ste z nej odstránili škvrny a zápach. Pre vyššiu čistiacu schopnosť najprv posypte dosku soľou. Ak sú vaše škvrny obzvlášť tvrdohlavé, nechajte citrónovú šťavu na doske cez noc a potom opláchnite vodou.

plátky citronu

5. Zbavia vás znečistenia na mosadzi.
Posypte škvrny na mosadzi soľou a potom jemne poutierajte špongiou navlhčenou v citrónovej šťave. Opláchnite vodou a dobre osušte.

6. Vyčistia chróm vo vašej kúpeľni.
Prejdite polkou citrónu cez kohútiky, kanály a ďalšie veci z chrómu, aby ste odstránili vodný kameň. Dôkladne ich opláchnite a vysušte, budú sa potom krásne lesknúť.

7. Odstránia škvrny z potu.
Bojujte s týmito nepríjemnými škvrnami tým, že ich budete trieť handričkou namočenou v citrónovej šťave.

8. Zabijú burinu.
Striekajte všetku záhradnú burinu trochou citrónovej šťavy a vyženiete ju z vášho dvora. Ale udržujte citrónovú šťavu od rastlín, ktoré chcete udržať. Kyslosť môže poškodiť a zabiť aj kvety a kríky.

9. Vytvorte si z nich provizórny zvlhčovač vzduchu.
Nalejte vodu do nádoby a k nej dajte niekoľko plátkov citrónu (a ďalších aromatických látok, ak chcete) na boj proti suchému vzduchu a na odstránenie zápachu.