Súrodenec- spojenec, či nepriateľ?

S touto otázkou sa trápia viacerí rodičia, ktorí očakávajú príchod druhého či ďalšieho potomka. Ako asi bude starší súrodenec reagovať? Bude mať mladšieho rád? Bude na neho žiarliť? Príjme ho či nie? Odpovede na tieto otázky sa rodičia dozvedia zvyčajne až po narodení ďalšieho dieťaťa. Je ale dobré, ak je prvorodený súrodenec na túto zmenu pripravený.
 
sourozenci

Treba sa rozprávať a vysvetľovať
Je jedno, aký vekový rozdiel bude medzi deťmi. Je jasné, že narodenie bábätka ja veľká udalosť a zároveň aj obdobie veľkých zmien v rodine. Tieto zmeny sa týkajú tak rodičov, ako aj starších detí. Ak bolo dieťa doteraz v rodine jediné, malo všetku pozornosť rodičov len pre seba, bolo stredobodom pozornosti je jasné, že si na túto úlohu „miláčika“ zvyklo. Ak bolo naviazané na matku a trávilo s ňou všetok svoj čas, bude príchod súrodenca obrovskou zmenou, a tak trochu aj šokom. Už odchod mamy do pôrodnice a fakt, že s ňou nemôže byť nepretržite, ak na to bolo doteraz zvyknuté je zmenou, ktorú musí preklenúť a zvládnuť ako prvú.

Následne príchod bábätka a všetka mamina pozornosť sústredená naň je ďalšiu zmenou. Toto všetko dieťa vníma a nie vždy pozitívne. Preto aby toho na dieťa nebolo veľa, je potrené sa s dieťaťom rozprávať a pripraviť na všetky zmeny, ktoré ho čakajú. Už počas tehotenstva je dôležité staršieho súrodenca pripravovať na to, že do rodiny pribudne nový súrodenec. Nie násilne, ale veku primerane vysvetliť, že v mamičkinom brušku je ukryté bábätko, s ktorým sa môže brat či sestra rozprávať, hladkať ho či mu spievať.

Takto si dieťa vytvorí pozitívny vzťah k nastávajúcemu súrodencovi ešte pred tým, ako príde na svet. Ak je to možné, je fajn zobrať ho raz so sebou aj na sonografické vyšetrenie alebo ukázať fotky z neho, aby na vlastné oči videlo, že bábätko v maminom brušku je naozaj skutočné, rastie a „teší sa“ na staršieho brata či sestru. Po príchode z pôrodnice súrodencov zoznámiť a staršiemu vysvetliť, že aj keď bude pravdepodobne viac pozornosti venovanej bábätku, starší súrodenec nebude nikdy na druhej koľaji a nikdy nebude menej dôležitým. Dieťa potrebuje cítiť lásku a to, že je stále rovnako dôležité ako pred tým. Preto, keď je to len trošku možné, skúste si vyhradiť aspoň pár minút času, ktoré venujete len staršiemu dieťaťu, aby neustále cítilo, že je pre vás stále rovnako dôležité.

těhotenství
 
Nechajte ho pomáhať vám
Deti rodičom veľmi radi pomáhajú. Nechajte ich teda pomôcť vám s tým, čo zvládnu. Podanie plienky, prinesenie cumlíka či hrkálky alebo fľašky s mliekom spôsobí, že starší súrodenec sa bude cítiť dôležitým a užitočným a vy ho za to, samozrejme, náležite pochváľte. Vytvárať medzi súrodencami dobré vzťahy je niekedy náročné, ale treba na tom pracovať už od útleho detstva. Pokiaľ tomu tak bude, budú spolu dobre vychádzať aj v dospelosti.