Spánok – základ dobrého dňa

Kedy ste sa naposledy dobre vyspali? Možno to bolo dnes, možno včera a možno si ani nepamätáte kedy to bolo naposledy.
Za zlým spánkom nemusí byť nedostatok času v posteli, nemusí byť za tým ani neskoré chodenie do postele a ani príliš skoré budenie. Môže byť za tým čas, kedy sa budíte.
Na to aby ste sa dobre vyspali postačí zobudiť sa v najľahšej fáze spánku. Neviete o čom hovorím? … čítajte ďalej.

spánek

Náš spánok sa skladá z fáz.
Počas spánku prechádzame niekoľkými fázami. V každej z nich sa s našim organizmom deje niečo iné.
1.     Fáza– zaspávanie – to poznáme asi všetci. Náš spánok je ľahký, preberieme sa aj na najmenšie nezvyčajné šuchnutie.
2.     Fáza– ešte stále sme v ľahkej fáze spánku, mozog je stále aktívny, ale postupne sa jeho aktivita spomaľuje. Spomaľuje sa aj náš tep a aj pohyb očí.
3.     Fáza– mozog v tejto fáze je až extrémne pomalý. Dostávame sa do hlbokého spánku. Naše svaly sú uvoľnené a pohyb očí minimálny.
4.     Fáza– sme v hlbokom spánku. Tak ľahko nás nič neprebudí. Svalová aktivita je na minime a aj pohyb očí ustál úplne
V týchto fázach oddychuje naše telo. V poslednej, piatej fáze sa regeneruje náš mozog.

5.     Fáza – tejto fáze sa hovorí REM fáza. V tejto fáze sa náš organizmus akoby zbláznil. Z takmer úplne pokojového stavu vo fáze 4 sa dostaneme do stavu kedy sa nám značne zvýši mozgová aktivita, zrýchli sa tep srdca a tlak krvi. Sú zreteľné rýchle pohyby očí, svaly máme paralyzované,  a naše dýchanie je zrazu plytké a aj nepravidelné. V tejto fáze sme v hlbokom spánku.

stres

Toto je jeden cyklus spánku. Počas jednej noci sa tento cyklus opakuje päť – šesť krát. To či sa dobre vyspíme záleží od toho v ktorej fáze sa zobudíme.
Ak sa vám podarí zobudiť sa v čase, keď sa nachádzate v ľahkom spánku (prvé dve fázy) váš deň bude perfektný. Vy sa budete cítiť dobre, oddýchnuto a čerstvo.
Ak sa ale zobudíte vo fáze hlbokého spánku váš deň bude hrozný. Cítite sa unavení, nevyspatí, malátni a bolesť hlavy vás sprevádza celý deň. Už samotné prebudenie vás môže dezorientovať – vo fáze REM sa nám sníva, ak sa prebudíme práve v strede sna vytrhneme náš mozog zo snov do reality a ten nám to dá pocítiť celý deň. Práve vo fáze REM náš mozog oddychuje.