Parapetná doska plná vône

Šťastlivci so záhradou určite počas leta pestujú viacero druhov byliniek. A ak ešte nepestuje, jedného dňa určite bude. Kto už raz vyskúšal variť s čerstvými bylinkami, sa len ťažko vráti ku kupovanému drvenému prášku bez chuti a zápachu. Vlastné bylinky, však môžete mať aj v byte bez balkónu, alebo počas zimy.

bylinky
 
Nie je to žiadna veda. Tí vytrvalejší môžu bylinky pestovať už zo semiačka. Trvá to síce dlhšie, ale tá radosť keď sa objavia prvé lístky, je neskutočná.
Existuje aj rýchlejšia cesta a teda zakúpiť si už dospelú rastlinku. V tomto prípade máte dve možnosti. Zájsť do špecializovaného obchodu, alebo kúpiť bylinky z hypermarketu.
 
Klady a zápory
 
Rastlina zo špecializovaného obchodu:
 
+ kvalitnejší substrát
+ lepší koreňový systém
+ krajší vzhľad
 
– vyššia cena
–  malý, alebo žiadny výber počas zimných mesiacov
 
Rastlina zo hypermarketu:
 
+ nízka cena
+ široký výber počas celého roka
+ možnosť zakúpiť rastlinky v akcii iba za pár centov
 
– slabý koreňový systém
– rastlinka je určená na rýchle spotrebovanie, nie na dlhodobé pestovanie

rostliny
 
Ak sa rozhodnete nakúpiť v hypermarkete, rastlinky čo najskôr presaďte do väčšieho črepníka s väčším množstvom substrátu. Poriadne ich polejte a poprípade zostrihajte vňať podľa daného druhu. Aj tie najzúfalejšie vyzerajúce rastlinky sa dokážu spamätať a robiť nám ešte dlho radosť a úžitok.
 
 
Medzi bylinkových favoritov patrí bazalka, mäta, koriander, petržlenová vňať, dúška tymianová, šalvia či majorán. Vyskúšajte však aj netradičné bylinky a korenia. Pomernou novinkou je napríklad hubová bylinka, ktorá sa výborne hodí do polievok a omáčok. Môžete mať dokonca vlastné karí korenie, bobkový list, čierne korenie, alebo zázvor.

koření
 
Kvetináče s rastlinami umiestnite na svetlé miesto. Ideálne sú južne orientované okná, kde je aj počas zimy dostatok svetla a teplo. Ak máme úzke parapetné dosky, umiestnené priamo nad radiátorom, je lepšie vytvoriť akúsi bariéru. Zemina by nám príliš rýchlo schla. Žiarovka určená pre rast rastlín, je dobrou alternatívou v prípade, že máme tmavší byt, alebo zle orientované okná. Žiarovky sú väčšinou úsporné, takže nemusíme siahať hlboko od vrecka.
Všeobecný návod ako pestovať bylinky a korenia v interiéri samozrejme neexistujú. Musíme sa riadiť potrebami konkrétnych druhov.