Nohy si zaslúžia našu pozornosť

Veľa ľudí sa po ťažkom dni v práci sťažuje na tupú bolesť nôh, opúchanie nôh či pocit, akoby boli ich nohy z olova. Aj takéto môžu byť prvé príznaky, ktoré môžu signalizovať problém. Varixy, ktoré nazývame aj kŕčové žily sú hlavne žil na dolných končatinách, ktoré sú už viditeľné a hlavne hmatateľné.
obuv retro
S týmto zdravotným problémom sa stretávajú viac ženy ako muži, ktoré ich často zo začiatku berú viac ako estetický a nie zdravotný problém. My ženy sa často trápime nad tým, že naše nohy už nevyzerajú dobre v priesvitných pančuchách, sukni či krátkych nohaviciach. Často si neuvedomujeme, že vystupujúce žily signalizujú zdravotný, nie estetický problém.
 
Prečo vznikajú?
Odborníci zatiaľ nepoznajú hlavnú príčinu, prečo kŕčové žily vznikajú. Najčastejšou predispozíciou býva dedičnosť, obezita, sedavé zamestnanie, dlhodobé státie, nosenie tesného oblečenie, ale aj tehotenstvo, počas ktorého bábätko tlačí svojou váhou na hlboký cievny systém, a tak sa krv z neho dostáva do povrchového cievneho systému, z čoho následne kŕčové žily vznikajú. Aké sú najčastejšie príznaky:
·         tupá bolesť nôh
·         opuchy nôh
·         pocit veľkej únavy v nohách
·         napätie v lýtkach
·         kŕče v nohách
·         zmena pigmentácie na koži nôh
·         v neskorších prípadoch vytvorenie vredu
 nohy muže a ženy
Ako sa im vyhnúť?
V prvom rade je najlepšou prevenciou pohyb. Najlepšie je vyhnúť sa dlhému státiu či sedeniu. Pokiaľ máte sedavé zamestnanie alebo zamestnanie, kde musíte dlhodobo stáť, robte si čo najčastejšie prestávky a rozhýbte nohy.

Pokiaľ nemôžete, aspoň počas sedenia či státia, snažte sa občasným krútením nôh v členkoch rozprúdiť krv v nohách. Ďalšou pomôckou je vykladanie nôh do vyššej polohy. Veľmi dobrou prevenciou  a pomôckou je tiež sprchovanie nôh studenou vodou, čo spôsobuje ich prekrvenie a zároveň i prináša úľavu.

Dôležité je samozrejme i nosenie vhodnej obuvi, ktorá nesmie byť tesná, čo obmedzuje prúdenie krvi a nemala by byť na opätku vyššom ako tri centimetre, čo pre ženy býva občas problém.
 
Dajú sa liečiť?
Bolo by fajn vyhľadať odborníka, ktorý určí ďalšiu liečbu už pri prvých príznakoch vzniku kŕčových žíl. V skorých štádiách bývajú predpísané sťahujúce pančuchy a rôzne gély a masti, ktoré pomôžu uľaviť. V pokročilých štádiách je vhodná laserová liečba či chirurgická metóda, kedy sa postihnutá žila odstráni.

Takže milé dámy, nepodceňujme žiadne príznaky a snažme sa nosením vhodného oblečenia a obuvi ako i častým pohybom vyhnúť sa tomuto ochoreniu, ktoré má nielen estetický charakter.