Keď nie je tak, ako by som chcela

Asi sa s nimi už stretol každý. S ľuďmi, ktorí ostatných vo svojom okolí manipulujú. Možno si to oni sami neuvedomujú, ale na svoje okolie pôsobia nátlakovo, čomu veľa ľudí podľahne. Predstavte si situáciu, keď ste konečne došli domov z práce, uťahaná, s nákupmi a netúžite po ničom inom ako ľahnúť si, vyložiť si nohy a oddychovať.
konflikt mužů
Vtom zvoní telefón a na druhej strane volá kamarátka, ktorá vás prosí, či by ste jej nezabehli niečo kúpiť, pretože ona bude dlhšie v práci a sama nestíha. Aj napriek „blikajúcej kontrolke“ vo vašej hlave, ktorá signalizuje vyčerpanosť sa rozhodnete ten nákup urobiť, pretože nechcete počúvať prosenie vašej kamarátky a chcete sa vyhnúť i výčitkám vlastného svedomia, že ste nepomohli.

Aj napriek svojej únave, aj napriek svojim plánom. Alebo ste si s rodinou naplánovali pekný víkend, keď sa ozvú rodičia alebo svokrovci s tým, že vás  chcú vidieť. Ich argumenty sú silnejšie ako tie vaše a tak sa podvolíte. Nemáte z toho síce dobrý pocit, ale urobíte to. Ale prečo?
 
Prečo nám to naši blízki robia?
Možno sa spýtate, prečo majú naši blízki tú moc, že nám dokážu obrátiť naše plány hore nohami? Ako je to možné, že nevieme nájsť tie správne slová na to, aby sme im vysvetlili, že nechceme urobiť tak, ako si to oni predstavujú? Je to preto, lebo im tú moc dávame. Je isté, že pokiaľ by išlo o cudzieho človeka, ktorý nám nie je blízky, určite by sa nám hľadali argumenty oveľa ľahšie. Ale pokiaľ ide o ľudí, ktorých máme rady, sme hlavne my ženy oveľa citlivejšie a nedokážeme povedať nie.
 úsměv v lese
Nenechať sa využívať
Je samozrejmé, že by sme si mali pomáhať. Za každých okolností. Aj keď druhí pomoc nežiadajú a to viac, keď ju potrebujú. Treba si ale uvedomiť, že niektorí vedia svoje okolie poriadne manipulovať a dokonca aj využívať vo svoj prospech. Dôležité je uvedomiť si, či je situácia skutočne taká vážna a požiadavka taká dôležitá, aby ste odložili všetky svoje plány a vlastné potreby bokom, len aby ste vyhoveli niekomu inému. Rovnako si treba všímať aj to, či sa „žiadosti o pomoc“ od jedného človeka akosi nehromadia a vy nie ste len manipulovaná, ale aj zneužívaná.
 
Vedieť povedať nie
Aj keď sa to možno ťažko uskutočňuje, mali by sme vedieť svojmu okoliu dať najavo, keď s niečím nesúhlasíme. Nie ostro, ale dostatočne dôrazne a asertívne dať najavo, že si s vami nemôže robiť každý čo chce.