Mladí a starí

Väčšina z nich ešte študuje alebo už našli prácu, ktorá ich napĺňa. Postupne zakladajú vlastné rodiny a snažia sa nájsť bývanie, ktoré by im vytvorilo domov. Takú tú oázu, kde sa budú môcť schovať pred bláznivým svetom a nájsť svoj pokoj. Niektorí majú ale skôr opačný problém. Odsťahovali sa do veľkomesta a sami nemajú šancu zaplatiť nájom v byte. Preto si hľadajú spolubývajúci a napríklad v troch izbovom prenájmu sú aj tri alebo štyri ľudia. Alebo je tu ďalší extrém, kedy sa deti nedokážu odtrhnúť od svojich rodičov a zostávajú tu ešte dlhé roky.
vysoký panelák
1)     sendvičové generácie
Sú to mladí ľudia, ktorí zostávajú vo veľkom dome so svojimi rodičmi. Niekedy tu nájdete ešte ich babičku alebo dedka. Väčšinou si upravujú horné poschodie pre seba, aby si mohli zaobstarať vlastnú rodinu. Takéto spolužitie nie je príliš jednoduché. Každá generácia má svoje názory na spôsob života a nemusia sa vždy zhodnúť. Často dochádza k prílišnému tlaku a stresu, niekedy aj hádkam. Tri generácie pod jednou strechou, to jednoducho nerobí dobrotu. Hlavne tá stredná to má najťažšie a je ako medzi mlynskými kameňmi.

2)     bumerangové generácie
Potom sú tu ľudia, ktorí sa nedokázali dostať z rodného hniezda. Majú už väčšinou tridsať alebo viac rokov. Buď nemali možnosť vlastného bývania, majú nedostatok financií alebo aj niektorí rodičia na svojich deťoch veľmi lipnú. Najmä u matiek je to dosť častý jav hlavne v prípade, že im zomrie manžel a ony sa nezdravo upnú na svoje deti, ktorým potom nedovolia odísť. Je veľa prípadov, keď taká mama dokázala odstrašiť aj niekoľko partneriek svojmu synovi, ktorý nemal tú silu prestrihnúť pupočnú šnúru.
 
Niekedy skutočne ako hlavná príčina sú financie, ktoré nám nedovolia bývať vo vlastnom. Nájmy sú tiež veľmi drahé a ak sme sami a bez partnera, je spolužitie s rodičmi väčšinou najlacnejšou a najjednoduchšou voľbou.

Ak sa staráte okrem svojich detí ešte o svojich rodičov, nastavte si pravidlá. Ideálnym riešením je sa na to posadiť a o všetkom si otvorene porozprávať. Je dobré počuť, ako to vidí a cíti aj druhá strana. Vyhnete sa tak prípadným konfliktom. Niekedy stačí len jednoduché riešenie a to napríklad vlastný vchod pre obe strany. Takto si nebudete narušovať súkromie a nikdy nebudete mať takzvane nepozvaných hostí v byte. V každom prípade by ste ako manželia mali držať pevne pri sebe a rodičov nechať, nech si žijú po svojom. Do ničoho si nenechajte v žiadnom prípade zasahovať ani hovoriť.
cihlový dům
Čo sa týka platieb, mali by ste sa deliť o nájomné aj prípadné opravy spravodlivým dielom, aby sa nikto necítil znevýhodnený.
Pamätajte si, všetko riešte pokojne a bez emócií. Aspoň sa o to pokúste.