Minimalizmus

Dnešný svet je plný materiálnych vecí a každý by chcel mať všetkého čo najviac. Viac ako jeho sused, priateľ, kamarát, či rodina. Niektorí ľudia nakupujú len pre krátkodobé potešenie, ktoré majú z nákupu určitej veci. Toto potešenie však rýchlo pominie, veci založia do skrine a po dlhé mesiace na ne padá prach.
Pred nejakým polrokom som si začala uvedomovať tento proces nákupu a následného zabudnutia. Prišlo mi to veľmi nevhodné a miestami aj smutné ako ľudstvo dokáže plytvať vecami a nevážiť si ich. Počas môjho zamyslenia som narazila na nový životný štýl – Minimalizmus. V minulosti existoval minimalizmus len v architektúre, móde a dizajne.

koupelna

Základný princíp minimalizmu: Zminimalizovať všetko čo sa dá!

 
Prečítala som si o tom dokonca aj knihu a celkom ma zaujal. Veď niečo na tom bude, keď už v Číne sa objavila upratovačka s plným diárom dopredu na niekoľko mesiacov a viete čo robí? Vyhadzuje ľudom veci, ktoré nepoužívajú a berie za to veľké prachy! Oni si to veľmi pochvaľujú, že majú presvetlený a čistejší dom alebo byt.

Minimalizmus začína byť v poslednej dobe dosť populárny. Je to životný štýl, ktorého cieľom je zbierať skôr zážitky ako materiálne veci a zredukovať všetko čo človek nepotrebuje a bez čoho sa zaobíde. Keď sa nad tým zamyslíte, koľko vecí v skutočnosti naozaj potrebujete? Potrebujete všetky tie sošky na poličkách, milióny pohárov v poličkách, krištáľové misy, ktoré sa bojíte používať, pretože by sa mohli rozbiť, mixér na smoothie, na odšťavovanie, na miešanie koláča, na sekanie zeleniny …?

gauč

V dnešnej dobe nám všetky tieto pomôcky do domácnosti majú ušetriť čas a pomôcť, ale je to skutočne tak? Veď kým rozložíte a poskladáte celý mixér, rozmixujete, poumývate mixér, netrvá vám to kratšie keď si to ručne nasekáte? Keby ste nemali rôzne veci na poličkách, tak nemusíte utierať prach a máte priestrannejší priestor, pretože ani poličky by ste nepotrebovali. Minimalizmus sa dá aplikovať na všetky miestnosti v dome a aj na rôzne oblasti života.

Malá rada na záver:Ak aj nezačnete ,,uctievať“ minimalizmus a žiť podľa neho, tak sa skúste zamyslieť nad svojím životom. Či nerozmýšľate príliš často nad tým čo majú druhí a vy nemáte. Či nenakupujete spontánne a bez rozmyslu zbytočnosti. Či nie ste závislí na nakupovaní a zbieraní materiálnych vecí ako trofejí. Stačí keď sa občas zamyslíte nad maličkosťami, či sú naozaj tak veľmi potrebné pre váš život. Aj to bude pokrok k lepšiemu!