Federálne spojenie všetkých krajín Eú

Martin Schulz chce svojimi výrokmi a plánmi pravdepodobne dosiahnuť niečo, čo možno nazvať ako „Spojené štáty európske“. Pokiaľ pôjdu veci podľa jeho predstáv, v roku 2025 to  bude už realitou, no treba dodať, že k vytvoreniu takéhoto jednotného spojenia, v ktorom nebudú mať priestor žiadne samostatné výnimky, už veľa nechýba. V podstate by sme sa Spojenými štátmi európskymi mohli nazvať už aj dnes.

euro vlajka

Federálna Európa
Presnejšie jeho názory a plány zahŕňajú túžbu po vzniku federálnej Európy. Teda v podstate to isté na spôsob bývalého Sovietskeho zväzu. Všetky štáty budú považované za jeden celok, jeden hlavný bod by tak mal ovládať celé fungovanie ekonomiky, dávať príkazy každej členskej krajine, pomaly ale isto tak zaniknú pojmy ako samostatný štát. Aspoň čo sa týka možností slobody individuálneho postoja každého štátu zvlášť. Vytvorí sa taký jeden európsky „Big Brother“, ktorý vidí a ovláda každú členskú krajinu a netrpí samostatný postoj.

Shulz však vo svojom /zatiaľ/ návrhu dáva určitú možnosť vystúpiť štátom, ktoré budú proti a ktoré budú cítiť neochotu s takýmto systémom spolupracovať. Myslel tým hlave Maďarsko a Poľsko. Tieto dva štáty sa totiž navzdory Eú snažia uchovať si svoju národnostnú podstatu a podľa Shultza nepredstavujú, či nezastávajú také hodnoty, aké by mali byť blízke pre Eú.

Samotná Merkelová sa síce presnejšie nevyjadrila na tému, či daný návrh prejde, no z jej tvrdení možno usúdiť, že vo veľa veciach s ním sympatizuje a dáva do budúcna, do roku 2025 väčšie plány. Konkrétnejšie z jej tvrdení možno dedukovať údajné vyčlenenie slabých častí Eú, ako aj sľub, že do spomenutého roku 2025 bude Európa údajne silnejšia v mnohých aspektoch, rovnako tak vraví o odhodlanosti konať.

euro

•         Je možno otázne, čo všetko týmito vyjadreniami mala na mysli konkrétnejšie, no spolupráca s novým návrhom nie je vôbec vylúčená.