Dovolenka s bruškom

Ak vaše tehotenstvo prebieha štandardne a vy sa cítite dobre, nie je žiadny dôvod na obavy. Mala by ste určite niekam vyraziť, pretože až sa vaše dieťatko narodí, nebudete mať na takú zábavu čas ani pomyslenie. Čo sa týka dlhých letov, mala by ste sa radšej poradiť s vaším gynekológom, pretože tie nemusia byť vždy vhodné. Ak ste vo vyššom štádiu tehotenstva, niektoré letecké spoločnosti budú požadovať posudok od lekára, že ste spôsobilá k tejto forme cestovania.
těhotná žena v poli máků
Medzi najväčšie riziká patrí predčasný pôrod, ktorý môžu vyvolať zmeny tlaku a toto nebezpečenstvo sa týka predovšetkým žien v treťom trimestri. Ak poletíte viac ako päť hodín, môžu vám aj opúchať nepríjemne nohy. Preto si kúpte cestovné podkolienky alebo aj tvrdší vankúšik pre podporu chrbta.
*     Vplyv teplotných zmien a klímy
V tehotenstve sa organizmus často veľmi prehrieva, preto by ste mali zvážiť aj destináciu, do ktorej sa chystáte ísť. Je potrebné dodržiavať zvýšený pitný režim a viac odpočívať, ďalej sa vyhýbať priamemu slnku a používať opaľovacie krémy s vysokým faktorom ochrany pred UVA a UVB žiarením.

*     Zdravotná starostlivosť a hygiena
Aj v tomto hľadisku by ste si mali zistiť podrobné informácie. Niektoré krajiny, ako je napríklad Egypt, sú známe tým, že voda s kohútika nie je pre turistov príliš vhodná. Preto je lepšie si aj zuby čistiť radšej za pomoci balenej vody. Ak nebudete dodržiavať správnu hygienu, môžu vás stretnúť nepríjemné hnačkové ochorenia. Starostlivo si umývajte aj ovocie a vyhnite sa kockám ľadu v nápojoch.

Mali by ste si zistiť aj dostupnosť lekára vo vašom hoteli a kde je najbližšia nemocnica. Do kufra si pridajte dobre vybavenú lekárničku a nezabudnite na cestovné poistenie.
pár v očekávání na dovolené
*     Dopravné prostriedky
Pri ceste autom dbajte na správne nastavenie bezpečnostného pásu, to znamená nad a pod bruchom. Necestujte sami a nechajte radšej riadiť manžela, reakcie v tehotenstve pri riadení vozidla sú pomalšie.
Dlhé cesty loďou môžu vyvolať nevoľnosť a pri búrke alebo otrasoch môžu nastať aj predčasne vyvolané pôrodné bolesti. Pri akejkoľvek ceste si vždy zaistite sedenie zakúpením miestenky. Hlavne v lete sú všade davy ľudí, ktorí mieria do svojho dovolenkového raja.
 
Hlavne sa nijako nestresujte, pretože pohoda je dôležitá ako pre vás, tak aj pre vaše bábätko. Užite si dovolenku, pretože v ďalšom roku už budete minimálne tri.