Bezpečie predovšetkým

Mali by sme byť na seba ale predovšetkým veľmi opatrní, bohužiaľ nie vždy môžu všetky naše voľno časové aktivity dopadnúť dobre. Každý rok počas svojho pobytu ochorejú, ťažko sa zrania alebo aj zomrú stovky Slovákov.
Nie všetkým situáciám sa dá predísť alebo sa na ne dobre pripraviť. Ale napriek tomu sa o to môžeme aspoň pokúsiť a to vďaka kvalitnému cestovnému poisteniu, ktoré našu peňaženku v takejto situácii nenechá hladovať.
 paragliding ve dvou
Poďme si vysvetliť niekoľko pojmov, aby sme do tejto problematiky lepšie prenikli.
A.     Základné liečebné náklady, asistenčná služba a doplnkové poistenie
Medzi nevyhnutné náklady patria napríklad lekárske ošetrenie, pobyt v nemocnici alebo predpísané lieky.Niekedy je potrebná aj preprava do iného zariadenia alebo prevoz telesných pozostatkov do našej domoviny. K tomu môžete využiť aj asistenčnú službu v rodnom jazyku, nie každý vie dokonale po anglicky. Čo sa týka doplnkového poistenia, slúži predovšetkým pre prípad úrazu alebo poistenie batožiny. Môžete si aj priplatiť za rizikové športy, ktorým sa chcete na vašej dovolenke venovať. Ktoré sem patria vám poradia poisťovňa, u ktorej si budete túto poistku dojednávať.

B.     Ako postupovať v rizikových prípadoch?
Ak ochoriete alebo sa vám stane úraz, mali by ste kontaktovať delegátku cestovnej kancelárie, ktorá vám poradí aj lekára na ošetrenie. Väčšina cestovných kancelárií ich má priamo vo vašom hoteli alebo niekde v blízkosti. Súkromní lekári často chcú platbu v hotovosti, v tom prípade si nechajte vystaviť účet, ktorý vám potom poisťovňa preplatí po vašom návrate.
 
 romantické cestování
C.     Čo je to modrá karta?
Platí vo všetkých krajinách Európskej únie, vďaka nej vám bude hradené základné zdravotné ošetrenie.Nekryje ale stomatologické zákroky, pobyt v nemocnici, nákup liekov alebo zdravotných prostriedkov na predpis. Tento preukaz navyše platí len v zdravotníckych zariadeniach financovaných z verejných zdrojov.
D.    Na výške krytia záleží!
Veľmi dôležité je vyššie krytie liečebných nákladov. Základné krytie je obvykle cca. 37.000 EUR. Ak chcete mať istotu plnej náhrady aj v prípade náročné operácie alebo leteckého transportu, zvoľte radšej vyššie krytie. Niekedy majú poisťovne aj výšku hranice neobmedzenú, kde sa hľadí na reálne náklady. Odporúča sa hlavne pre cesty do zámoria.
E.      Cestovné poistenie podľa typu klienta
Záleží vždy na tom, kto si poistenie dojednáva. Určite bude cena odlišná pre rodinu s deťmi, adrenalínového športovca alebo penzistov.
 
Hlavne sa snažte správať zodpovedne k svojmu zdraviu a buďte na seba aj svojich blízkych veľa opatrní.