Budúcnosť DVD požičovní

Pred 10- 15 rokmi si ešte pamätáme, ako sme sa ponáhľali požičať si na víkend náš obľúbený film. Požičovne boli relatívne navštevované, niekedy plné. Pred 15 rokmi sa dokonca požičiali VHSky, čiže kazety do videa, ktoré sa pretáčali manuálne. Pokiaľ sme kazetu po pozretí nepretočili na začiatok, hrozila pokuta.
Avšak posuňme sa o kúsok ďalej. Požičovne sa zaplnili novými filmami i starými, ktoré boli tentokrát na disku DVD a mali teda doposiaľ nevídanú kvalitu obrazu i zvuku.

knihy

Priestory požičovní sa teda opäť zaplnili návštevníkmi. Využívanie týchto služieb sa stalo populárnymi na ďalšiu dekádu rokov. Spočiatku stálo vypožičanie DVD podstatne viac ako VHS. Neskôr VHSky vymizli a na výber zostali DVDčká, ktoré cenovo klesli. Okrem filmov sa začali požičiavať i hry na hracie konzoly.
No mám pocit, že od roku 2010 to ide s požičovňami ako z kopca. Dolu vodou. Do módy  prišiel internet a všetky filmy máme na dosah zadarmo. Už len v mojom okolí som si všimol, ako požičovne rušia svoju prevádzku. Zostala jedna, o ktorej viem a tá už taktiež nadobro zatvorila. Keby som si chcel dnes požičať film, normálne mám problém. Nemal by som kde. Jedine pozrieť v supermarkete, no i tam je tohto tovaru stále menej. Takisto hudobných CD. Ja som to tušil už dlhšiu dobu, že kvôli našej možnosti sťahovať si multimédiá z webu, začne biznis z diskami pomaly ale isto upadať.

knihovna

Dokonca videopožičovne nájdeme skôr na webových stránkach, než v realite. Existujúce videopožicovne majú i svoj web, cez ktorý si môžme náš obľúbený film kúpiť. Takže v podstate sa už jedná skôr o predajne, než požičovne. Avšak ak surfujeme po nete, náš obľúbený film si radšej stiahneme zdarma. Potrvá to asi pol hodinu, je to zdarma a nie sme nikomu zaviazaní a nič dlžní. No zrejme i vám chýba tá atmosféra, keď sme si večer spravili vychádzku a pol hodinu sme sa motali po priestoroch požičovne, aby sme našli ten pravý film pre nás.