Absint

Absint, lekársky zázrak, nápoj bohatých ktorý sa dostal medzi zakázaný alkohol vo väčšine krajín sveta. Absint, alkohol s dlhou históriou bol kedysi známy ako všeliek na všetky choroby. Skladá z troch bylín a to anízu, fenikla a paliny pravej, bol vyvinutý na liečebné účely. Koncom 18. storočia ho spopularizoval doktor  Pierre Ordinaire a začal sa používať ako liek. Neskôr dokonca Francúzska vláda začala svojim vojakom v Alžírsku posielať prídely Absintu s myšlienkou dezinfekcie pitnej vody ale aj ako prevenciu proti malárií.

láhve

Tento nápoj sa veľmi rýchlo spopularizoval a aj keď to bol nápoj šľachty veľmi rýchlo sa rozšíril medzi všetky vrstvy obyvateľstva. Ako absint rástol na popularite prichádzali aj jeho prvé kritiky, hovorilo sa o jeho halucinogénnych účinkoch ktoré boli spôsobené nekvalitným vypaľovaním v páleniciach. A tak francúzsky lekár V. Magnan vykonal niekoľko experimentov na zvieratách ktoré sa otrávili následkom užívania absintua toxickej chemikálie tujón ktorá sa nachádzav Paline Pravej.

alkohol
 
Pád a znovuzrodenie absintu
Najväčší zlom, bol v roku 1905 keď švajčiarsky farmár vyvraždil celú svoju rodinu pod vplyvom alkoholu. Paradoxom bolo že farmár vypil menšie množstvo absintu a väčšie množstvo vína a iného alkoholu a  aj napriek tomu sa tento čin označoval ako „Vražda vďaka absintu“. Po tomto čine sa začala hystéria že absint spôsobuje stavy šialenstva a že má na svedomí úmrtia niektorých umelcov ako bol napríklad Edgar Degas ktorý si zaslúžil veľké uznanie za obraz „L\’Absinthe“
 A tak návrh na zákaz Absintu získal skoro 82 tisíc podpisov vo Švajčiarsku, časom sa zakázal aj v Holandsku, USA ale aj vo Francúzsku kde bolo priemerne spotrebované 36 miliónov absintu ročne.

koktejl

V súčasnosti sa absint vrátil po 100 rokoch a v roku 2004 amsterdamský súd vyhlásil zákon o zákaze užívania absintu za neplatný.