Zubné strojčeky pre Vaše deti si vyberajte veľmi starostlivo

Niektorí ľudia sa rozhodnú pre zubné strojčeky z estetických dôvodov, ale často sú donútení dôvodom zdravotným. Ak sa problémy neriešia včas, vedú k vzniku zubného kazu, k problémom s ďasnami, bolestiam hlavy a uší a môžu spôsobiť aj bolesť krku a problémy s hryzením, žuvaním, či rozprávaním.
rovnátka na zubech
Ak zubár odporučí zubný strojček, je vhodné navštíviť ortodontistu a poradiť sa s ním. Najčastejšie sa zubné strojčeky nasadzujú, ak má dieťa nejaké problémy so zubami, po jeho jedenástom roku. Skôr veľa ľudí a detí odmietali zubné strojčeky z dôvodov estetických, v dnešnej dobe je to skôr dôvod finančný. V dnešnej dobe je niekoľko možných spôsobov a niekoľko možných typov strojčeka.
 
·         Snímacie zubné strojčeky                 Zubné strojčeky snímacie väčšinou predchádzajú a používajú sa pred nasadením iného typu. Väčšinou sa tento typ používa v kombinácii s fixnými strojčekmi, sú lacnejšie, ale pre väčšinu ortodontických problémov sa veľmi nehodia a navyše sú pre pacienta nepraktické.
 sundávací rovnátka
·         Fixný(konvenčný) zubní strojček                 Jedná sa o klasické, najviac používané, zubné strojčeky s kovovými zámkami, ktoré sa lepia na vonkajšiu stranu zubov a do nich sa gumičkami stabilizuje ortodontický drôt. Používa sa tiež varianta keramická. Tieto zubné strojčeky sa hodia pre väčšinu typov problémov. Vyžadujú ale častejšie návštevy u ortodontistu a liečba trvá až niekoľko rokov. Zo strojčeka sa ťažko čistia zvyšky stravy a občas trochu bolia. Vyberať môžeme rôzne farby alebo aj variantu bezfarebnú.
 
·         Damon systém          Nová generácia strojčeka sa lepia na vonkajšiu stranu zubov, ale majú vstavaný mechanizmus, ktorý drží ortodontický drôt vnútri zámku. Liečba je menej bolestivá, rýchlejšia a celkovo nevyžaduje toľko návštev lekára. Cena je vyššia.
 pózující dívka s rovnátky
·         Lingválny zubný strojček                  Lepia sa z vnútornej strany zubov, a tým sú pravdepodobne najviac estetické. Nevýhodou je však veľmi vysoká cena, a pretože sú umiestnené z vnútornej strany zubov, môžu pôsobiť nepríjemne a spôsobovať problémy pri artikulácii.
 
·         Fólia – Invisalign       Miesto zámkov sa jedná o snímateľné fólie, ktoré sú vyrábané na mieru. Fólia je priehľadná, takže nie je vidieť a pacient si ju môže sám nasadzovať a dávať dole. Po niekoľkých týždňoch sa fólia mení za inú.