Zábava na našich Vianočných trhoch!

Aby ste si Vianoce naplno užili, nemusíte cestovať hneď do Viedne. Uctite si Slovensko a objavte čaro našich tradícií. V každom väčšom meste sa od začiatku decembra môžete nadýchať čarovnej atmosféry. Zabavte sa na Vianoce s Vašimi blízkymi a navštívte vianočné trhy! Nebudete ľutovať. Každý miluje ten pocit. Vzduchom sa nesie vôňa pečenej klobásy, punču a medoviny. Nad hlavami nám svieti krásna výzdoba a z každého stánku počuť inú veselú vianočnú pesničku. Niekto uprednostňuje klasiku a na trh ide s cieľom okúsiť pečenú klobásku, iný sa príkláňa k ľahšej variante, pečenej priamo vonku na námestí v pravej peci.

vánoce

Pokiaľ máte radi pečivo, prídete si na svoje ak ochutnáte podplamenník (niekde podpecník/poplamúch). Je to vlastne čerstvo upečený chlebík, ktorý je potretý bryndzou, syrom alebo smotanou, posypaný pažítkou, cibuľkou a opekanou slaninkou, prípadne klobásou. Ak viac obľubujete sladké, tzv. „trdelník“ je pre Vás to pravé orechové. Mäkučké cesto sa upečie pomerne rýchlo, následne sa potrie cukrovou polevou a posype škoricou alebo orechmi, podľa chuti. Toto tradičné slovenské jedlo rozvoniava široko ďaleko a mieša sa s vôňou domácich plnených langošov a kapustnice.
 

Vezmite si Vianoce z námestia domov
Ak si z trhu chcete vziať niečo aj domov a pochutiť si pri vianočnej rozprávke, vyberte si cukrové dražé tyčinky. Ručne vyrobený slovenský produkt je vyrábaný v rôznych veľkostiach a farbách. Zväčša má kokosovú príchuť, ale nájdete aj kokosovo-čokoládovú. Na pamiatku si môžete kúpiť aj perníček alebo obrovský perník  a darovať ho milovanej osobe. A ak Vám  v snehu bude zima, zaobstarajte si tú pravú baranicu alebo vlnené ponožky s kožušinkou. Tovar je od regiónu k regiónu trošku iný, no v základe sa nelíši.

santa claus

Aj doba, kedy budete môcť zažiť túto atmosféru vo vašom meste je všade iná. Napríklad v Banskej Bystrici bude námestie SNP napĺňať vôňa z tradičných pochúťok na Vianočných trhoch od 28. Novembra do 11. decembra, pričom niektoré zo stánkov zostanú otvorené až do 2. januára 2018. Medovinu, varené víno a vianočný punč si budete môcť vychutnať až v dvadsiatich stánkoch. Keramika, zemiakové lupienky na špajdli, „tekutý sveter“ atď. Pýchou našich vianočných trhov sú kvalitné domáce produkty. A ako každý „fajnšmejker“ dobre vie, najlepšie je vyskúšať klobásku a punč vo všetkých stánkoch. Prajeme príjemnú zábavu.