Výhody podlahového kúrenia

V našich zemepisných šírkach je velkou podmienkou pre bývanie vykurovanie. Ústredné kúrenie je dnes už miulosťou. Najmä pri novostavbách volí väčšina ľudí podlahové vykurovanie.Výhodou podlahového kúrenia je, že využiva teplo sálajúce zo systémov uložených v podlahe.Tým  pádom je podľaha najteplejším miestom a odovzdáva teplo do celého vykurovaného priestoru. Pri vykurovaní ústredným kúrením dochádza kveľkému úniku tepla cez okná,strechy, a dvere. Vďaka moderným technológiám je možnosť využiť podlahové vykurovanie aj na ochladeie priestoru.
chodba domu
Z čisto estetického hladiska je podlahové kúrenie tým najlepším z dôvodu že nebudú v izbách zavadzať rdiátory. Ďalšou podstatnou vecou je že radiátor nedokáže vykúriť celú miestnosť čo podlahové kúrenie dokáže po celej ploche rovnomerne.
 
Jednou z mála nevýhod podlahového vykurovania je, že reaguje pomaly a môže trvať dlhšie kým sa plocha vykúri.
 podlaha dřevěná
Podlahové kúrenie patrí k tým najlacnejším vykurovaniam a realizuje sa aj pri nízkoenergetických stavbách domov. Môžme sa ale stretnúť z názorom, že vzhladom na nízku teplotu vykurovaia, nie je dostatočne vykúrený priestor. To ale pravda nie je, pretože sa vykuruje celá plocha podlahy to znamená, že je priestor vykurovaný rovnomerne všade. Pri podlahovom vykurovaní je teplota vo výške hlavy približne o 2 – 3 stupne nižšia ako v oblasti nôh čo je úplne optimálne.
Taktiež je takýto typ vykurovaia vhodný aj pre alergikov.
Technická údržba podlahového kúrenia je tiež nenáročná, pretože kontrolovať treba len rozdelovače. Kvalitné rúry sú odolné voči vodnému kameňu a usadeninám, čo je výhoda oproti radiátorom. Ďalšou výhodou je že podlahové kúrenie nespôsobuje výrenie prachu v priestore.
Radiátory sú náročnejšie na údržbu a čistenie taktiež zaberajú miesto a nedodávajú priestoru esteticky pekný vzhľad. Nie sú vhodné pre alergikov, pretože výria prach.