Rady, ako prežiť dovolenku na Kube

Lacné letenky na cesty do exotických krajín sú opäť k dispozícii. Pozornosť ľudí púta aj Kuba, ktorá láka na krásne pláže a zaujímavú kultúru. Vybaviť si všetko potrebné, hlavne, ak nechcete cestovať prostredníctvom cestovnej kancelárie, treba stihnúť v predstihu. Čo potrebujete, ako sa orientovať už v samotnej destinácii a načo si dať pozor, vám poradíme.

kuba

1.Víza a doprava

Najjednoduchšie je letieť priamou linkou alebo prestupovať v Európe, v tomto prípade potrebujete turistickú kartu, ktorú vám vydajú na ambasáde v Bratislave alebo v každej cestovnej kancelárii. Platné víza vám dostanete v priebehu týždňa.

2.Karta alebo hotovosť?

Na Kube je lepšie platiť hotovosťou, karty sa dajú použiť len v niektorých väčších turistických strediskách. Zmeniť si ich môžete na letisku alebo v zmenárni. Je ideálne mať pri sebe čo najviac pesos v hotovosti, keďže sieť bankomatov a zmenárni je biedna.

3.Prenájom  auta

Keďže v krajine je zakázané používať GPS, cestovanie je dosť zložité, preto sa odporúča najať si auto so šoférom, zaplatiť však musíte aj povinné poistenie. Auto vám sprostredkuje online zahraničná spoločnosť alebo štátna firma.

staré auto

4.Dvojaké ceny

Na Kube funguje systém dvoch cien, na tovare sa zobrazuje formou skratky CUC, tá je určená pre turistov a CUP, ktorá platí pre domácich. Majú rozdielny kurz, pre turistov je to trocha drahšie, ale prijateľné.

5.Stravovanie mimo hotelov

Rizikom stravovania je hygiena hlavne menších podnikov, aj keď sa situácia oproti minulosti už dosť zlepšila, treba si vopred podnik pozrieť a tak sa rozhodnúť.

6.Telefón a internet

Kvalita internetu je slabšia, tiež sa odporúča radšej písať SMS ako telefonovať. Internet nájdete len vo väčších hoteloch, v mestách sú k dispozícii bezplatné hotspoty na SIM kartu alebo kupón.

7.Ako je to s chudobou?

Život Kubáncov nie je jednoduchý, hoci sa pomaly posúva k lepšiemu, majú problém s pitnou vodou a nájdete tam aj veľmi chudobných oblastí. To ale neuvidíte, ak budete cestovať s cestovkou, úrady si dajú záležať na tom, aby sa turisti do týchto oblastí nedostali.

8.Potvrdenia radšej v papierovej forme

Vytlačené potvrdenia o ubytovaní či prenájme auta v papierovej forme sú dôležité a akceptovateľné, lebo si ich úrady môžu od vás zobrať. Ak by ste si chceli vytlačiť niečo priamo na mieste, bol by problém nájsť nablízku tlačiareň.

9.Spôsob dopravy

Spojenie medzi vzdialenými oblasťami Kuby je letecké, ale keďže ich prevádzkujú miestni, ich technický stav je diskutabilný. Vlaky tiež nie sú udržiavané a nepoznajú časový harmonogram, takže ostáva už len autobusová doprava. Tá je už v lepšom stave, autobusy sú klimatizované a modernejšie vybavené.

10.A čo pitná voda?

S pitnou vodou je v niektorých oblastiach problém, nemusí byť však nebezpečná, ale Európania na ňu zvyknú reagovať tráviacimi problémami. Preto odporúčame kupovať balenú vodu a nepiť vodu s ľadom, ktorého pôvod nepoznáte.