Prečo a následne ako by ste si mali vybrať architekta?

Povedzme, že sa nachádzate v situácii, v ktorej plánujete zrealizovať určitú stavbu, teda napríklad rodinný dom, ktorý by sa postavil pekne od základov a štýl takejto stavby by mal čo najlepšie zodpovedať vašim predstavám. Vašim predstavám, ale aj logickým riešeniam na otázky ako spotreba energií, životnosť budovy a jej konštrukcia a samozrejme estetický súlad. Tieto a mnohé iné dôležité body vám pomôže usmerniť a dotiahnuť do úspešného konca plán, ktorý vám zhotoví architekt.

plán, ceruza, pravítko

Určite ale teraz máte otázku, že podľa čoho si vyberiete toho správneho architekta, konkrétne pre vaše plány. Pretože na výber je ich hneď niekoľko a dnes majú dokonca aj svoje webové stránky, kde mimochodom nájdete aj ich portfólio a môžete sa bližšie pozrieť na štýl ich projektov. Špecifický štýl toto ktorého architekta môže rozhodnúť o jeho výbere, ale rovnako tak napríklad aj jeho cenník a váš finančný rozpočet.

Poďme sa preto bližšie pozrieť na pár bodov, podľa ktorých si vybrať architekta:

Štýl jeho architektúry– Toto je vlastne ten základný bod, ktorý architektov od seba viditeľne rozdeľuje. Konkurenčné prostredie, v ktorom má každý odborník svoju jedinečnú, originálnu architektúru. Pochopiteľne, niekoho štýl sa vám zapáči viac a bude sa bližšie približovať vášmu vkusu, než štýl iného architekta, preto je dobré zo začiatku prezrieť si ich portfólio a zúžiť výber na tých, ktorých realizácie sú vám sympatické. A potom si možno vyžiadať určité koncepty a dohodnúť sa bližšie na funkčných detailoch.

červený dom

Cenník– Áno, každý považuje za výhodu, ak nájde najlacnejšieho architekta. V skutočnosti ale odborník, ktorý má možno aj o niečo vyššie ceny svojich poskytovaných služieb, dokáže prísť so stavebným riešením a ideou, vďaka ktorej ušetríte napríklad na spotrebe energií a pod. Skrátka nájde riešenia, ako na stavbe ušetriť a to je zrejme podstatnejšie, než ceny za architektonické služby.

Referencie– Možno cez známych, ale v súčasnosti prehľadne aj cez internet a portály, nájdete na konkrétneho odborníka referencie a názory, skúsenosti iných ľudí, s ktorými spolupracoval.