Pomoc deťom pri učení

Pamätáte si tie časy, keď ste prvýkrát po letných prázdninách kráčali do školy? S radosťou ste skackali po chodníčku a už z diaľky ste sa rozhliadali po svojich spolužiakoch a spolužiačkách? Mysleli ste na uplynulé leto a tešili sa, že svojim spolužiakom porozprávate všetky svoje zážitky? Veselo ste štebotali o celom dni rodičom? Zaháňali ste negatívne pocity?

otázka

Nadšenie, ktoré často sprevádza prvé školské dni, je nezriedka vystriedané inými emóciami. U detí si všímate zmeny v správaní sa. Niekedy ide o skutočné drobné odchýlky, ktoré pripisujete lenivosti, počasiu, všade skloňovanej hyperaktivite a iným faktorom a prehliadate ich až dovtedy, kým sa do popredia nepretlačia fyzické príznaky, napr. bolesť hlavy, vyčerpanosť.
 
Ako zistiť čo je skutočnou príčinou?
Každé dieťa je individuálne, a tak neexistuje žiaden všeobecný vzorec, na základe ktorého sa dá určiť presná príčina bez bližšieho skúmania. Urobiť však môžete hneď niekoľko vecí.

Základom všetkého je Vaša komunikácia s dieťaťom. Snažte sa získať si jeho dôveru, rozprávať sa s ním o jeho pocitoch. Pre mnohých rodičov je časovo náročné nájsť si vždy čas na dieťa, avšak majte na pamäti, že problémy, ktoré odkladáte, dieťa samo nevyrieši, naopak, môžu sa nabaľovať a prerásť do omnoho väčšieho problému, s ktorým budete zvádzať boje dlhodobo. Dieťa musí mať vo Vás oporu, cítiť Vašu lásku, vidieť, že Vám na ňom záleží.
 
Neviete ako postupovať?
To, že si neviete ako na to, nie je žiadna hanba. Skutočne, každé dieťa je individuálne a má jedinečný vzťah so svojimi rodičmi. Existuje mnoho kníh, časopisov a diskusných skupín, ktoré Vás môžu inšpirovať, ale konečné rozhodnutia a výber je len na Vás. Ak potrebujete usmernenie a istotu, že postupujete správne, najlepšie je navštíviť psychológa.

škola
 
Čo ponúka psychológ?
Predstava sedenia u psychológa je pre mnohých rodičov akýmsi strašiakom. Psychológ je však človekom, ktorý je Vám k dispozícii a jeho úlohou nie je súdiť Vás, snaží sa Vám pomôcť. V 21.storočí si dokážete nájsť psychológa alebo psychologičku, s ktorými sa budete cítiť uvoľnene a ak máte problém nadviazať s nimi dôverný rozhovor, môžete ísť napríklad na besedu, kde budú aj iní rodičia. V tomto období sa koná beseda na tému psychických porúch u detí – problémy s učením aj na klinike Neonyx v Žiline. Rozhliadnite sa vo Vašom meste a okolí a zistite či je správanie sa Vášho dieťaťa bežné a ako zabezpečiť preň správne podmienky.