Grafity – umenie ulice

Zástancovia grafity Vám povedia, že je to umenie, sprejeri takto prezentujú samých seba na verejnosti. Majitelia pomaľovaných domov Vám povedia, že je to vandalizmus ..nezabúdajte ale, že grafity sa do umeleckých kruhov dostalo. Patrí medzi umelecké smery. V radoch sprejerov nájdete umelcov, ktorých tvorbu uznávajú a oceňujú renomované múzeá,  výtvarníkov, ktorých umenie si vedia znalci oceniť.

černoch

Umelecký vandalizmus – umenie ulice.
Prvým sprejerom, otcom, zakladateľom moderného grafity je  Darryl McCray, ktorý mal prezývku Cornbread. V mladosti bol zamilovaný do dievčaťa – Cynthie. Aby upútal jej pozornosť a získal si ju v celej oblasti nasprejoval nápis „Cornbread Loves Cynthia“. Neviem ako to dopadlo s ich láskou, ale je isté, že sa to Cornbreadovi zapáčilo a pokračoval v tomto umení ďalej. Pomaľoval lietadlo, ktoré patrilo skupine Jackson 5 a aj slona v miestnej ZOO (skončil za to za mrežami).

grafity

Taki 183– bol to fenomén v USA. New York Times uverejnili prvý článok o tomto sprejerovi v roku 1971. Taki 183, vlastným menom Demetraki písal sprejom skrátene svoje meno v okolí svojho bydliska. Množstvo mladých ľudí ho začalo napodobovať a písali svoje mená po celom meste.
Písma podpisov sa postupne menili. Prišla éra tzv. bublinkového písma, začali sa používať farebné spreje a grafity začali naberať na popularite.
Ďalšou etapou bolo písanie odkazov, už to neboli len podpisy sprejerov (originálne a nápadité). Na stenách sa začali objavovať slogany. Krátke romantické, poetické, alebo sarkastické odkazy. Odtiaľ bol už len krôčik k sprejovaniu celých obrazov.

Na každom jednom obraze, alebo odkaze bol podpis a o tom je grafity, o podpise. Podpis nie je celé meno autora, ale je to skratka, alebo prezývka, pod ktorou autor uverejňuje svoje maľby. Zo začiatku to bol spôsob verejného prejavu slobody. Dnes je to umenie ulice. Nie všetko čo sa ako grafit tvári aj grafitom je. Treba rozoznávať medzi čarbanicou a umeleckým dielom.

Väčšie mestá vytvorili pre tento druh umenia plochy, kde sa môžu sprejeri beztrestne prezentovať, kde môžu slobodne tvoriť. Na týchto miestach nájdete nádherné obrazy… obrazy ulice, ktoré si isto nájdu svojich obdivovateľov.