Geniálny liek – mrkvovú polievku, ktorá zachránila životy tisícom detí
Medzi lekármi je meno Ernst Moro veľmi známe, no bežní ľudia o ňom nevedia takmer nič. Nespomína sa v médiách, knihách, ba dokonca sa o ňom nenatočil ani film a predsa to bol človek, ktorý si zaslúži našu pozornosť.
Geniálne riešenie
Hovoríme o lekárovi, ktorý zachránil tisícky detských životov pred smrťou dehydratáciou. Moro sa narodil v Ľubľane v roku 1874, v Grazi v Rakúsku vyštudoval medicínu a potom bol profesorom pediatrie v Nemecku. V tom období bola pediatria ešte len začínajúcim odborom a stávala sa samostatným odvetvím medicíny. Začiatok dvadsiateho storočia bol katastrofálny z hľadiska úmrtnosti detí, pretože takmer štvrtina z nich umierala na dnes ľahko liečiteľnú hnačku. Na porovnanie, dnes zomrie jedno dieťa z 330. Ernst Moro však prišiel s jednoduchým, no geniálnym riešením ako hnačku poraziť. Mrkvová polievka bola tým „medikamentom“, ktorý pomáhal.
Tisíce detí prežili
Jeho recept bol jednoduchý: bola potrebná len voda, soľ a pol kila mrkvy. Očistenú mrkvu uvaril do mäkka, precedil ju a nalial do odmerky. Objem dolial vodou do jedného litra a ochutil štipkou soli. Toto potom podával deťom a zázrak bol na svete. Polievka dokázala zastaviť aj ten najťažší prípad hnačky. Pomohla tisíckam detí, ktoré by inak podľahli dehydratácii. Neskôr sa zistilo, že účinná látka sú oligosacharidy, ktoré nedovolili, aby sa baktérie usadili na stenách tenkého čreva.
Na konte má aj ďalšie objavy
No nielen polievkou je Moro známy, podľa neho je nazvaný Morov reflex, ktorý pomáha odhaliť neurologické poškodenia a ochorenia, popísal aj prvý trimester gravidity, zistil, že deti, ktoré sú dojčené, lepšie bojujú s baktériami, či zostrojil test na prítomnosť tuberkulózy.
Lekár sa po prevzatí moci nacistami vzdal svojho postu na univerzite hlavne kvôli svojej manželke – židovke, no nikdy nebol prenasledovaný. Zomrel v roku 1951 v Nemecku. Až po jeho smrti, v roku 2009, experimenty ukázali, že mrkvová polievka dokáže likvidovať aj baktérie odolné voči antibiotikám.