Diéta pre šťastie tela a mozgu

V Amerike práve vyšla zaujímavá kniha „Šťastná strava“ („Strava šťastia“). Dodržiavaním pravidiel o výživových hodnotách, ktoré sú v ňom popísané, môžete nielen zlepšiť telo a mozog, ale aj vyhnúť sa ďalšej depresii, Alzheimerovej chorobe a iným problémom, s ktorými sa v živote stretávate.  „Strava šťastia“ je založená na najnovších vedeckých štúdiách, ktoré odhaľujú tajomstvo mozgovej funkcie.

salát

Myšlienkou je správne konzumovať potraviny bohaté na živiny, ako sú vitamíny A, B12, D, E, kyselina listová, jód, horčík, vápnik, železo, vláknina a omega-3 mastné kyseliny. Táto strava je priamo spojená s tromi funkčnými oblasťami mozgu, ktoré sú zodpovedné za naše „šťastné príležitosti“. Prvý je zodpovedný za schopnosť zamerať sa, premýšľať, naplánovať, analyzovať a rozmýšľať a je vhodný na zvýšenie tejto funkcie. Druhý je zodpovedný za emocionálnu reguláciu – kde patria „produkty dobrej nálady“. Tretia je zodpovedná za naše schopnosti, vytrvalosť, potlačenie depresívnej nálady – „produkty pre energiu“.

Pravidlá šťastia
Pravidlo 1.Znížte množstvo spracovaných potravín vo vašej strave. Polotovary a rýchle občerstvenie obsahuje veľa cukru a soli. Už iste viete o škodlivosti týchto látok a cukor má na viac negatívny vplyv na kľúčové oblasti mozgu, ktoré sa týkajú regulácie nálady.

Pravidlo 2.Jedzte viac ovocia, zeleniny a celých obilnín. Rastlinné produkty obsahujú minerály, vitamíny a fytonutrienty, ktoré možno ľahko nazývať „rekvizity“ šťastia. To sú látky, ktoré váš mozog potrebuje – pre optimálne fungovanie.

zelenia
 
Pravidlo 3.Jedzte viac rýb a morských plodov. Ale ak ste mäso-jedlík, skúste nájsť taký „výrobok“, ktorý jedol trávu, a nebol kŕmený zrnami. V takomto mäse je potrebných viac omega-3 mastných kyselín na správne fungovanie mozgu. Tip: napíšte do vyhľadávacieho panela prehliadača dopyt „ekologické výrobky“ alebo si spomeňte na príbuzných na dedine.
Pravidlo 4.Snažte sa o rozmanitosť. Čím väčší je rozsah potravín, ktoré konzumujete, tým viac užitočných, živín a energie, dostane váš mozog.