3 veci, ktoré s kŕčovými žilami nikdy nerobte

Liečba kŕčových žíl môže prebiehať veľmi hladko, ale taktiež veľmi komplikovane a bolestivo. Všetko závisí len a len od vás. Pýtate sa ako? V prípade tohto ochorenia, niekedy nie je podstatné ani tak to, čo pre svoje zdravie robíte, ale skôr to, čo by ste robiť nemali. Pozrieme sa na tri konkrétne veci, na ktoré s ochorením žíl dolných končatín ani nepomyslite.

  1. Sauna je prísne zakázaná

Máte radi saunu? S kŕčovými žilami na ňu zabudnite, ale že okamžite. Je úplne jedno či obľubujete suché, alebo akúkoľvek inú saunu. Kým nebudete mať svoje nohy v absolútnom poriadku, na toto „zariadenie“ nesmiete ani pozrieť. Zákaz platí na všetky činnosti, pri ktorých by ste mohli mať svoje nohy v teple. Nevhodná je napríklad i vírivka alebo kúpanie sa v minerálnom teplom prameni. Mali by ste sa vyhýbať aj horúcim kúpeľom. Naopak, snažte sa otužovať. Veľmi nápomocné, je napríklad i to, že budete spať v chladnejšom prostredí.

  1. Činky odložte do skrine

Ak ste pred diagnostikovaním kŕčových žíl radi posilňovali, máme pre vás zlú správu. Budete si musieť nájsť inú pohybov aktivitu. Posilňovanie je absolútne nevhodné. Všetky cvičenia, ktoré radíme medzi takzvané statické, by sa pre vás mali stať absolútnym tabu. Nohy sú pri nich zaťažené, a to je pri kŕčových žilách vylúčené. Pozor si dajte aj na bicyklovanie, a to hlavne do kopca. Ak už na bicykli, tak s najľahším prevodom a po rovinke alebo dolu kopcom.
Žena v čiernom tričku cvičí na stroji a posilňuje nohy.jpg

  1. Zrušte si svojho maséra

Masáže dokážu s kŕčovými žilami narobiť ozajstnú šarapatu. Hovoríme samozrejme o masáži nôh aj chodidiel. Masáž chrbta alebo rúk, si môžete pokojne užívať aj naďalej. Nemasírujte sa ani sami. Jednoducho na túto príjemnú činnosť zabudnite. Dávajte si pozor aj vtedy, keď si nohy natierate gélom na kŕčové žily. Nesnažte sa ho vtierať silou. Naneste ho na pokožku, jemne rozotrite a počkajte kým sa vpije.