Proti ohňu musíme byť chránení vhodnými konštrukciami

Stavby rastú ako huby po daždi a každá z nich musí prejsť aj procesom kolaudovania, a aby všetky novostavby bolo možné skolaudovať a povoliť tak ich užívanie, musia spĺňať rôzne predpisy a normy, medzi nimi aj protipožiarne kritériá. Súčasťou každej stavby sú protipožiarne dvere Lmmont a okná, čo označujeme aj pojmom požiarne uzávery.

unnamed

A práve spoločnosť ALUPROF sa zameriava na riešenia bezpečnosti požiarnych uzáverov, čo zahŕňa dvere, okná, steny a tiež fasády. Systémy tejto spoločnosti majú certifikáty z renomovaných inštitúcií na Slovensku, v Nemecku či Poľsku a to tvorí základ ich serióznosti a záruky kvality. Systémy s protipožiarnou úpravou sa vyrábajú z hliníka, konštrukcie z neho umožňujú variabilné riešenia, sú moderné a nadčasové a nevyžadujú si nijaké špeciálne ošetrovanie povrchu. Hliník je materiál, z ktorého je možné zostaviť aj rozmerné steny či celé fasády a udrží vysokú hmotnosť trojskla, ktoré tvorí izolačné zasklenie dverí, okien, stien a fasád, ale vhodné sú aj na jednoduché zasklenie. Sklá, ktoré sa do hliníkových rámov osadzujú, sú bezpečnostné a takisto podstúpili skúšky v inštitútoch, ktoré sa tým zaoberajú, takže majú všetky certifikáty, ktoré sa pri kolaudáciách vyžadujú.

Dvere sú otvory, ktoré používame najčastejšie a plnia funkciu uzáveru, takže ich protipožiarna odolnosť je viac ako nutná. Systém dverí, ale aj ostatných protipožiarnych častí stavieb pozostáva z množstva súčastí, okrem iných majú zabudované aj špeciálne ohňovzdorné vložky. Okná, dvere, steny či fasády s protipožiarnou odolnosťou dávajú architektom a projektantom široké možnosti prevedenia, od veľkých rozmerov cez celé stenové a fasádne systémy až po atypické prvky s izolačným trojsklom, ktoré sa stávajú v súčasných moderných stavbách bežnou záležitosťou.

doors-1613314_1920

Náročnosť stavieb a ich vybavenie si vyžaduje aj finančné náklady, ktoré v mnohých prípadoch nie sú nízke, treba si však uvedomiť, že ide o nadčasové a dlhodobé riešenia, ktoré poslúžia niekoľko desaťročí, a tak počiatočne investície sú dôležité. Každý prvok však treba naceniť samostatne, pretože jeho cena závisí na množstve materiálu, spôsobe a prípadne atypickom prevedení alebo nutnosti doplnenia o špeciálne prvky.