Dom verzus byt

Veľakrát sa ľudia zamýšľajú, či si majú kúpiť byt alebo dom. Je to významná životná situácia, preto sa oplatí nad ňou poriadne pouvažovať, určiť si priority a zahodiť ružové okuliare. Život v byte prináša určité nevýhody, ako napríklad spolunažívanie so susedmi, neodhlučnené steny, plač a krik detí, spoločné vchodové priestory a patričné tolerovanie sa navzájom. Avšak veľa ľudí nemá inú možnosť. Ľudia často vyhľadávajú byty, pretože sú cenovo dostupnejšie alebo potrebujú bývať blízko svojej práce. V dnešnej dobe sa inak ako bez poskytnutia hypotekárneho úveru kúpiť byt ani nedá. V dome je síce pokoj, ale musíte si dať pozor na starostlivosť o pozemok a rozmyslieť si, aký veľký dom naozaj potrebujete.moderný dom.jpg
Na čo si dať pozor? Ukážem Vám zopár faktorov, na čo sa oplatí dať si pozor pri kúpe domu alebo bytu
Určenie finančného stropu
Žiadny človek sa nenarodí s hotovosťou v ruke. Preto potrebujete dofinancovať hypotekárnym úverom. Treba zvážiť, aký veľký priestor potrebujete. Možno Vám postačí 1 izba alebo práve naopak potrebujete viac. Mladí ľudia väčšinou uvažujú nad zaobstaraním si dieťaťa. Podľa toho si vyberajú, koľko izieb má mať daná nehnuteľnosť. Pri stavbe domu si človek sám určí, koľko miestností potrebuje. Podľa počtu izieb a veľkosti danej nehnuteľnosti sa odvíjajú ceny nehnuteľností. Čím viac vlastných prostriedkov máte, tým nižší bude hypotekárny úver, a tým nižšie môžu byť mesačné splátky za danú nehnuteľnosť. Je tu možnosť splácať krátko alebo aj na najdlhšiu možnú variantu 30 rokov. Čím viac rokov budete splácať, tým je Vaša mesačná splátka nižšia.
Popozerať všetky možnosti a nehnuteľnosti
Pri výbere tej správnej nehnuteľnosti máte na výber z veľmi veľa ponúkaných webových stránok s nehnuteľnosťami. Keď si zadáte Vaše požadované kritériá, t. j. typ nehnuteľnosti, lokalita, počet izieb, do akej ceny viete zafinancovať, ukážu sa Vám všetky aktuálne nehnuteľnosti z ponuky. Už je len na Vás, pre ktorú sa rozhodnete.
Zvoľte si správnu lokalitu
Najdôležitejšia skutočnosť pri kúpe nehnuteľnosti je vybrať správnu lokalitu. Či už hľadáte nehnuteľnosť v blízkosti Vašej rodiny alebo úplne na opačnom konci sveta. Toto rozhodnutie je na celý život. Dbajte aj na okolie danej nehnuteľnosti, či sú tam potraviny, dopravný spoj, materské školy a základné školy alebo nejaká tá kaviareň na strávenie pekných chvíľ s rodinou. Možno máte radi prírodu a hľadáte nehnuteľnosť v blízkosti parkov, alebo radi chodíte na ryby, a tým pádom hľadáte nehnuteľnosť pri jazere.
 Preverenie právneho stavu nehnuteľnosti
Či už kupujete byt alebo dom, vždy si overte právny stav nehnuteľnosti. Je dôležité vedieť, či nemá viac majiteľov, alebo či nie je v exekučnom konaní, poprípade v dražbe. Najlepšie je preverenie spolu s realitným maklérom.
Stavba – materiály, vybavenie
Pri obhliadke Vami vybraného bytu alebo domu nenechajte na náhodu, ale popozerajte všetky materiály, aj z akého materiálu je nehnuteľnosť postavená. Aby to zodpovedalo kúpnej cene. Nekupujte nekvalitné nehnuteľnosti.
Finančná rezerva
Myslite na finančnú rezervu. Ak kupujete „holodom“, určite si nechajte väčšiu finančnú rezervu na jeho dokončenie a kúpu nábytku. Ak kupujete zariadený dom alebo byt, tam postačí aj menšia rezerva, avšak môžu sa objaviť nečakané opravy. Dávajte si pozor na praskliny v stene.byt.jpg
Susedia a úprava pozemku
Neradi by sme bývali v hlučnom paneláku s neprispôsobivými susedmi. Vždy sa opýtajte predávajúceho na susedov. Pri bývaní v dome sa určite oplatí spýtať na úpravu pozemku, niekde to môže byť v cene nehnuteľnosti, podľa toho akú nehnuteľnosť budete kupovať.
 
Ak už si vyberiete byt alebo dom, určite sa budete cítiť ako dobre a hlavne ako doma.